به گفته مدیرکل امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، نظام‌نامه و دستورالعمل ایجاد تشکل‌های آب‌بران مراحل نهایی تدوین را طی می‌کند.

http://s3.picofile.com/file/8283588784/28009_128.jpg

رضا سرافرازی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: این دستورالعمل با همکاری مشترک وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی در حال تدوین است.

وی بیان کرد: دفتر نظام‌های بهره‌برداری سازمان تعاون روستایی از سوی وزارت جهاد کشاورزی مسئول سازماندهی تشکل‌های آب‌بران است.

مدیرکل امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی افزود: قرار است از پتانسیل شرکت‌های تعاونی موجود برای ساماندهی مسایل آب استفاده شود.

سرافرازی عنوان کرد: در چارچوب نظام‌نامه مشترکی که توسط دو وزارتخانه تدوین می‌شود، تلاش می‌کنیم تا تشکلهای موجود (شرکت‌های تعاونی تولید) را توانمند کرده و تشکل‌های جدید هم در چارچوب همین نظام‌نامه ایجاد شود.

وی یادآور شد: قرار است در برنامه ششم توسعه یک هزار و ۲۰۰ تشکل آب‌بران در کشور ایجاد شود.

سرافرازی تأکید کرد: همه برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی برای شکل‌گیری و ساماندهی تشکل‌های آب بران، با نهایی شدن دستورالعمل‌های در دست تدوین، به زودی اعلام خواهد شد.

ایجاد تشکل‌های آب‌بران یکی از ۱۵ محور طرح احیا و تعادل بخشی دشت‌هاست که به عهده وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شده است. تشکل‌های آب‌بران به‌عنوان یکی از روش‌های مدیریت مشارکتی، راه خوبی برای حذف مشکلات شبکه‌های آبیاری و زهکشی و مدیریت مصرف آب است./