http://s8.picofile.com/file/8300193576/download.jpg

به گزارش روابط عمومی اداره تعاون روستایی شهرستان سقز و به نقل از  خبرگزاری فارس ،علی اکبر ورمقانی پیش از ظهرپنجشنبه 15 تیر ماه در بازدید از مرکز خرید گندم در روستای قلندر  شهرستان  سقز اظهار کرد: سال گذشته 120 هزار تن گندم از کشاورزان سقزی خریداری شد و امسال پیش‌بینی ما خرید 80 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در این شهرستان است.

وی خاطرنشان کرد: برای سال زراعی 96-95 بر اساس مصوبه شورای اقتصاد نرخ خرید تضمینی گندم یک‌هزار و 300 تومان با 4درصد افت مفید و 2 درصد غیرمفید است.

فرماندار سقز  اظهارداشت: ابلاغ به موقع قیمت تضمینی خرید گندم از اقدامات ارزشمند دولت در حوزه جهاد کشاورزی بوده است.

فرماندار شهرستان سقز با اشاره به اهمیت امنیت و سلامت غذایی و اهمیت گندم به عنوان یک محصول راهبردی در کشور، تصریح کرد: مراکز خرید باید از خرید گندم‌های کهنه و خارجی خودداری کنند.

وی با عنوان اینکه باید برنامه ریزی دقیق برای خرید گندم در سقز اتخاذ شود تاکید کرد: گندم نباید در مراکز خرید، در بستر خاک، ذخیره و تخلیه شود.

ورمقانی همچنین بر حفاظت از گندم ذخیر شده در فضاهای باز در برابر رگبارها و بارش پراکنده باران، تکریم کشاورزان و تجهیز مراکز ذخیره‌سازی گندم تاکید کرد.

وی ادامه داد: در شهرستان سقز 14 مرکز کار خرید گندم کشاورزان شهرستان را بر عهده دارند و وجه خرید گندم هم امسال به صورت متمرکز از تهران به حساب کشاورزان واریز خواهد شد.

رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان سقز هم در این بازدید اظهار کرد: 85 هزار هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان در سال زراعی 96 -95 به کشت گندم اختصاص پیدا کرده، است.

عبدالله کریمی اضافه کرد: برای آماده‌سازی مناسب زیرساخت‌ها، ضروری است اعتبارات مناسب، تخصیص یابد.

وی ادامه داد: 180کمباین در سطح شهرستان مشغول عملیات برداشت گندم هستند.